I fjor ble Alf-Georg Joranger Norgesmester i Superstock 600. I år satser han friskt og målsettingen er seier i NM og Nordisk mesterskap.
Holmestrand: I vinter har Joranger bygd ny sykkel for å ha alle marginene på sin side før sesongen starter i april. Første treningsrunde ble unnagjort i Jerez i Spania og vinterrusten ble ristet av kroppen.
I forkant av treningsleiren ble det lagt ned mange timer i verkstedet for å få sykkelen klar.
Jobbet døgnet rundt
- Det var på hengende håret. Vi jobbet døgnet rundt for å få sykkelen klar, sier en svært fornøyd Joranger. Han legger til at de møtte på en del utfordringer før de kunne pakke sykkelen og sende den med container til Spania.
- Da sykkelen var montert sammen, startet den ikke. Vi byttet elektronikk uten at det hjalp. Vi feilsøkte, men trodde ikke at det var noe galt med en splitter ny motor, men der tok vi feil. Derfor måtte jeg trene med en standardmotor, forklarer han videre. Men selv med “lånemotor” gikk det unna på banen og Joranger fikk bekreftet at formen var bra og fartsfølelsen satt godt i kroppen.
Vellykket treningsleir
Banen i Jerez er en krevende, men bra bane med en god flyt hele veien. Jevne svinger gir en bedre flyt på banen uten for mye opp og ned på turtall og gass og mindre bremsing. Topphastigheten på den ene langstrekka er på 230 kilometer i timen målt med GPS, som er mer korrekt enn speedometeret.
- Når det er god flyt på banen blir ikke belastningen på armer, skuldre og konsentrasjon så stor, forklarer han. Rundetidene var av de beste og vinnerinstinktet ble vekket på ny.
I år skal Joranger kjøre NM og Nordisk mesterskap. Han har satt seg klare mål for sesongen og det er sammenlagtseier i begge mesterskapene.
Satser høyt
- Jeg har en reell sjanse til å vinne. Ferdig tunet er det cirka 120 hestekrefter som min Yamaha kan by på, forteller han videre og legger til at resten er opp til mannen på sykkelen. Han ser at det vil bli en tøff kamp, men frykter ingen.
- Brødrene Bergman satser friskt. Det samme gjør Erik Lindroth. Det blir viktig å holde seg på hjulene, noe han klarte i hele forrige sesong, da han ble kronet som norgesmester i Superstock 600.
Styrke og kondisjon
Joranger trener fem ganger i uken både kondisjon og styrke.
- Styrketrening kan være utslagsgivende for seier. Vi kjører 20 minutter i strekk hvor topphastigheten er på 270 kilometer i timen. Det betyr at styrke er viktig for å gjennomføre et bra løp, samtidig som kondisjonen gjøre at jeg blir mindre sliten og at jeg klarer å holde fokus selv om jeg blir sliten, forklarer den engasjerte føreren.
I forkant av årets sesong har Joranger skaffet seg små hjelpemidler til sykkelen.
- Jeg har blant annet anskaffet meg rundetidsmåler. Med denne kan jeg underveis se hvilke seksjoner på banen som jeg henter og taper tid. Dette gir meg muligheten til å justere kjøringen underveis i løpet, sier han og smiler.
Selv om MC miljøet i Vestfold ikke er så stort er alle førerne i Superstock 600 en sammensveiset gjeng som hjelper hverandre selv om de er konkurrenter på banen.
Den nye elektronikken og en ny motor skal settes inn i sykkelen før neste treningsrunde på Anderstorp i Sverige. På denne banen er topphastigheten på 270 kilometer i timen. Sponsorjobben er heller ikke i boks, men han regner med at det meste er på plass innen kort tid. Den banen han gleder seg mest til å kjøre på i år er Rudskogen.
- Det bygges ny bane på Rudskogen og den skal være klar til vi skal kjøre løp. Det gleder jeg meg til, for dette blir en veldig bra bane, avslutter Joranger.