For 12. året på rad arrangeres RockArt. Denne gangen i naturskjønne omgivelser i Hagemannsparken, men i samme drakt. - Nå har vi tatt i bruk byens flotteste perle, sier Tor Baklund.
Holmestrand: - Nå skal treenigheten feires og vi har tatt i bruk Holmestrands fineste perle. Vi har beveget oss fra jernbanetomta, til Felleskjøpet før vi endte opp på Hagemann, sier en fornøyd Baklund. Han har stor tro på at publikum vil like det nye området som også vil bli en grønn og intim sone.
Lokale band
I kveld sparkes festivalen i gang med lokale band som Abberation og Inbetweens med et innslag fra drammenserne i bandet Apocalypse dudes. Fyrverkeriet har som tidligere nevnt blitt avlyst.
Festivalen har jobbet fram gode løsninger slik at de beskytter publikum mot eventuelle regnbyger.
- Men vi håper at værgudene er på våre side og hjelper til å skape en magisk festivalstemning, føyer han til.
Grønn festival
Det at publikum kan ta med seg tepper å sitte på gresset og kose seg for å høre på musikk er noe nytt som RockArt kan tilby sine gjester.
- For å bevare utsikten til sjøen og en god stemning har vi valgt å ikke dekke til gjerdene. Også av estetiske grunner slik at vi ikke ødelegger det visuelle, legger Baklund engasjert til.
I år har det vært mer jobb i forkant av festivalen med å klargjøre området. Med 400 meter gjerde er det ikke rart at det blir mye bæring og montering. Samtidig har de montert opp telter og scenen som skal vende ut mot sjøen.
Funnet seg til rette
- Dette er hva vi er. Vi føler at vi har funnet oss godt til rette og at vi har skapt en god atmosfære til årets festival, sier han.
Årets festival vil bli avgjørende for hvordan konseptet skal videreføres.
- I år vil det bli spennende å se hvordan festival går, føyer han til.
- Vi skal tilfredsstille oss selv, nærliggende områder, byen og ikke minst publikum, fortsetter han.
Rock for de minste
Årets RockArt for barn blir litt utenom det vanlige. Ideen om årets konsept kommer fra ungdom og er en idé som styret tente på.
- Vi kan love at barna vil ha det moro. I år vil alle som er til stede bli inkludert og vi gleder oss, legger Baklund til. Men han lover rockekonsert og ellers faste innslag. Hva som skal skje for barna vil styret fortsatt holde hemmelig.
Hagemannsparken er en perle som Baklund er glad for at de har tatt i bruk.
- Det er fortsatt mye områder igjen for de som ønsker å være på stranda eller på lekeplassen, mener Baklund.
Nå gleder de seg til å åpne med sin lokale rockekveld og håper at alle de trofaste, også nye publikummere, tar turen ned på det nye festivalområdet.