Oslo (ANB): Seks av ti nordmenn sikrer seg mot påskeinnbrudd.
Folk blir stadig flinkere til å sikre seg mot innbrudd. Én av åtte sier de har opplevd innbrudd, og nå setter mange inn forebyggende tiltak før påskeferien.
Seks av ti nordmenn gjør altså tiltak for å hindre innbrudd i påsken.
Det er langt flere enn for bare tre år siden, da kun hver tredje nordmann tok slike forholdsregler. Det viser landsdekkende undersøkelser fra Norstat.
– Det beste tipset for å unngå tyver på besøk er å gi inntrykk av at det er folk hjemme – både ute og inne. Bruk for eksempel tidsbrytere på lamper, og la smårotet ligge fremme. Det er tydelig at mange er flinke til å tenke på dette i påsken, sier Tom Granquist, direktør i Storebrand Forsikring, som står bak undersøkelsen.
Politiet har tidligere avlivet myten om at det er merkbart flere innbrudd i påsken enn ellers i året. Gode tiltak i forkant kan være forklaringen.
– Hvis folk hadde vært like flinke til å forebygge innbrudd ellers i året som i påsken, hadde nok tyvene hatt en vanskeligere jobb, sier Granquist.
Det mest brukte sikkerhetstiltaket er å be naboen om å fungere som vaktbikkje. Tre av ti har en slik avtale, viser undersøkelsen.
I fjor ble det meldt om 31.292 boliginnbrudd og utbetalt 490 millioner kroner i erstatning, viser tall fra Finansnæringens Fellesorganisasjon (FNO). For villainnbrudd er det rekordlave tall både for antall innbrudd og erstatningssum siden målingene startet i 1992. Kommunikasjonsdirektør Leif Osland i FNO gir politiet hovedæren for nedgangen.
– Økt samarbeid på tvers av politidistriktene for å bekjempe organisert kriminalitet har gitt resultater, sier han.
Nordmenn har de siste årene blitt flinkere til å sikre boligene sine med gode låser og alarmer, og er nå i verdenstoppen når det gjelder installasjon av boligalarmer.
Tall fra NHO Service, FNO og Prognosesenteret fra 2010 viser at drøyt hver sjuende husstand i Norge har boligalarm.
Uten en FG-godkjent innbruddsalarm tilknyttet en bemannet alarmstasjon er det åtte ganger så høy fare for innbrudd, viser statistikk fra NHO Service.
– Tyvene er blitt mer kreative de siste årene. Vi anbefaler derfor både alarm og sikkerhetslåser i tillegg til å gjøre avtale med naboen før man skal på ferie, sier Granquist.
Osland føler seg ikke sikker på om innbruddsnedgangen vil vare:
– Utenlandske banders aktivitet går i bølger. Nordmenn har stadig større verdier i boligene sine, og det frister organiserte kriminelle fra Øst-Europa, sier han. (ANB)
Leiligheten mot øst i 2. etasje, består av vindfang, kjøkken, bad/wc, stue og soverom.
Vestvendt leilighet i 2. etasje består av vindfang, bad/wc/vaskerom, kjøkken, stue og 2 soverom. Bod under trapp fr...
Leiligheten i midten i 2. etasje består av vindfang, kjøkken, bad/wc, bod, stue og soverom.
Leiligheten mot øst i 2. etasje, består av vindfang, kjøkken, bad/wc, stue og soverom.
Prisantydning: 1.800.000,-
Område: Åsgårdstrand
Eiendomstype: Leilighet
Primærrom: 70m²
Antall rom: 2
Visning: 24.05.2013 15:00 - 16:00]