...
USA har begynt å trekke seg ut av Haiti. Foto: Talia Frenkel, Røde Kors/ANB

USA trekker seg ut

Port-au-Prince (ANB-NTB): USA har begynt å trekke tilbake deler av de militære styrkene som ble sendt til Haiti etter det voldsomme jordskjelvet i januar.

Fotball Live

søndag 01. aug. kl. 18:00
Viking - Sandefjord

Kampstart om:

2 dager 6 timer 43 min. 31 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Hof  Holmestrand 
...
Publisert 10.03.2010 kl 08:30 Oppdatert 10.03.2010 kl 08:45

Tips en venn på e-post:

Hospitalskipet USNS Comfort, som har ligget for anker ved Port-au-Prince i sju uker, gjorde seg tirsdag klar til å legge kursen hjem til Baltimore, og en firedel av de 11.000 soldatene som er i Haiti, trekkes tilbake i dagene som kommer.

I løpet av tiden skipet har vært i landet, har 871 pasienter fått behandling. Mens det sto på som verst, kom det inn en pasient hvert sjette eller niende minutt, ifølge Pentagon.

Nesten tomt

I de siste dagene har skipet vært nesten tomt for pasienter, og Pentagon sier at behovet for skipets tjenester har minket etter hvert som helsestasjoner og feltsykehus på land overtar stadig mer av arbeidet.

Soldatene har også mindre å gjøre etter hvert som de umiddelbare oppgavene med fordeling av mat og nødhjelp og vakthold rundt matutdelingen i de første ukene er over.

Etter hvert som sivile oppgaver som forberedelser foran orkansesongen, åpning av skoler og flytting av hjemløse til mer permanente fasiliteter utenfor byen tar over, er behovet for de militæres innsats mindre akutt.

Men nyheten om tilbaketrekningen skaper frykt hos mange haitiere, særlig i teltleirene der mange av de 1,3 millioner haitiere som mistet hjemmene sine, bor.

FN tar over

FN er imidlertid sikker på at det ikke blir et sikkerhetsmessig vakuum når de amerikanske soldatene trekkes ut.

FN har mandat til å sørge for sikkerheten i Haiti, men amerikanske og canadiske militære styrker tok over mye av arbeidet rett etter skjelvet fordi Haitis egne myndigheter ble slått ut av skjelvet, og FN-styrkenes eget hovedkvarter raste sammen.

FN-styrkene tar over den humanitære innsatsen etter hvert som de utenlandske styrkene reiser. Det kommer også flere FN-styrker etter at Sikkerhetsrådet i januar vedtok å øke styrken med 3.500 soldater. (ANB-NTB-AFP-Reuters)

...

Flomvarsel i Vestfold

Nyheter Det er meldt om store nedbørsmengder i Vestfold i kveld og utover natten. Les mer

...

Gir Holmestrand museum nytt liv

Nyheter Alderen krever sitt, også for Holst-gården i Holmestrand sentrum. Nå er Morten Flannum og Åsmund Hagen i gang med å gi museumsbygningen et liv etter fylte 250 år. Les mer

...

1800 mister skiltene

Nyheter Nesten 1.800 kjøretøyer - eller nøyaktig 1.785 - kan risikere å bli avskiltet i nordfylket på grunn av manglende innbetaling av årsavgift. Les mer

...

Kraftig provosert ordfører

Nyheter Ordfører Olav Bjørnli er kraftig provosert over flyktning-kritikk fra Helga Pedersen, nestleder i Arbeiderpartiet. Les mer

...

Jakter mulig brannstifter i Tønsberg

Forsiden Tre branner startet i løpet av en halv time. Les mer

Dagens mest leste saker

Været

Været
  I dag I morgen
Holmestrand   16.7°   21.0°
Hof   16.3°   20.4°
Oslo   17.0°   19.1°
Larvik   16.7°   21.2°
Kongsberg   16.6°   18.9°
Geilo   13.3°   19.2°

Siste bildeserier

Super-yachten

...

Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.

Se alle bildene

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Siste bildeserier

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Populær hjemmeseier

...

Mens Contador kunne ikle seg den gule ledertrøyen, til piping og buing fra publikum.

Se bildene fra den 15. etappen

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Redaksjonen

Daglig leder/Ansvarlig redaktør: Knut S. Evensen

Kontakt

Besøksadresse: Langgt. 34
Jarlsberg, postboks 303, 3081 HOLMESTRAND
Telefon: 33 09 90 00
Telefaks: 33 09 90 10

E-Post

Redaksjonen: Redaksjonen
Annonseavdelingen: Annonser

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.